Kliknij klawisz TAB i wybierz opcję klikając ENTER. Jeżeli przejdziesz całe menu WCAG, to okno schowa się i pojawi się ponownie treść strony.

Film „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna

Film „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna

Prudnicki Ośrodek Kultury i Kino Diana w Prudniku zapraszają na film pt. „Do widzenia, do jutra” (1960, reż. Janusz Morgenstern). Projekcja odbędzie się w ramach przeglądu „Krótka historia polskiego kina”.

27 kwietnia 2023 /czwartek/, godz. 19:00
• sala Kina Diana
bilety: 12 zł

Jest to debiut reżyserski Janusza Morgensterna, określany jako obraz kultowy.

Fabuła: Jacek, student z Gdańska, poznaje Marquerite, młodą córkę francuskiego dyplomaty, którą oprowadza po Gdańsku końca lat 50. Początkowa ciekawość ustępuje miejsca uczuciu, które jednak nie ma szans na przetrwanie.

W rolach głównych wystąpili: legendarny Zbigniew Cybulski (Jacek), a także Teresa Tuszyńska (Marguerite) - aktorka niezawodowa, laureatka konkursu „Przekroju” dla amatorek i popularna modelka „Mody Polskiej”. Na ekranie pojawiają się również inne znane nazwiska, jak choćby Roman Polański, czy Jacek Fedorowicz. 

Tłem wydarzeń, o których opowiada film, są autobiograficzne wątki z życia Zbigniewa Cybulskiego - współzałożyciela, reżysera i aktora legendarnego gdańskiego kabaretu studenckiego Bim-Bom (1954-1960). Postacią autentyczną jest także Marguerite, córka francuskiego konsula.

Scenariusz filmu jest dziełem Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli. Muzykę skomponował kolejny twórca mający status legendy - Krzysztof Komeda (zobaczymy go również w jednym z epizodów), który napisał  muzykę między innymi do takich klasyków Polańskiego, jak „Nóż w wodzie” (1962) czy „Dziecko Rosemary” (1968).

W 1961 roku film „Do widzenia, do jutra” zdobył nagrody: za reżyserię dla Janusza Morgensterna na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Stradford, oraz "Srebrny Bumerang", za zdjęcia autorstwa Jana Laskowskiego, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Melbourne.

* * *

Cykl „Krótka historia polskiego kina” to wyjątkowy projekt, który pozwoli szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie. Widzowie w wybranych kinach w całej Polsce obejrzą 10 spośród najważniejszych dzieł rodzimej kinematografii, zrekonstruowanych cyfrowo i opatrzonych omówieniem w formie wykładu wideo.

Więcej o przeglądzie oraz pełna lista filmów, na stronie:
http://pok-prudnik.pl/news_194_krotka_historia_polskiego_kina.html

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Obraz:

Obraz:


Data publikacji: 24.04.2023 Autor: Bogusław Zator


Powrót do listy


Poprzedni i następny news

24.04.2023

Spotkanie podróżnicze „Alfabet Madagaskaru (...)”

27 kwietnia /czwartek/ zapraszamy na spotkanie podróżnicze „Alfabet Madagaskaru, czyli słońce, łapówki i klątwa kameleona”.

Przeczytaj artykuł
04.05.2023

MAJ (2023) Z KULTURĄ

W maju polecamy m.in.: XV Dzień Kultury i Tradycji Romskiej; wernisaż malarstwa Darii Rzepieli pt. „Wyprawy malarskie”; „SZTOS” - stand-up Marcina Zbigniewa Wojciecha...

Przeczytaj artykuł

Nasi partnerzy

Wszelkie prawa zastrzeżone - POK © 2024 Polityka prywatności RODO Deklaracja dostępności Mapa strony

Webdesing: Logo WebInspiracje

Przeszukaj naszą stronę:

Schowaj wyszukiwarkę

Schowaj menu
Ten link otwiera nową kartę

Link zostanie otwarty w nowym oknie! Wyrażasz na to zgodę?


Otwórz ten link
Schowaj i wróć do strony

Galeria zdjęć:

    Cenimy Twoją prywatność. Zobacz jak dbamy o Twoje dane i poznaj nasze zasady dotyczące przetwarzania informacji.