Logo

FESTIWAL ZIEMI PRUDNICKIEJ im. Ludwiga van Beethovena

XXIII ŚLĄSKI FESTIWAL ZIEMI PRUDNICKIEJ im. Ludwiga van Beethovena - szczegóły

KRIOS QUARTET

Skład:
Krzysztof Misiurek- skrzypce
Jessica Kropidło- skrzypce
Sonia Mitros- altówka
Michał Oślizlok- wiolonczela

KRIOS QUARTET narodził się z wielkiej miłości do muzyki kameralnej czterech młodych osób. Tworzą go instrumentaliści, którzy w swoim dorobku artystycznym uczestniczyli w wielu koncertach kameralnych w kraju i zagranicą. Swoje umiejętności doskonalili pod okiem wybitnych pedagogów m.in. : Tadeusza Gadziny, Arkadiusza Kubicy, Marii Szwajger- Kułakowskiej, Tomasza Strahla. Warsztat wykonawczy potwierdziły liczne nagrody na międzynarodowych i krajowych konkursach kameralnych i solowych takich jak:
-II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej w Krakowie (2000)
-II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pedagogów Muzycznych w Warszawie (2013)
-wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Kameralistyki Młodych.

Kwartet posiada niezwykle szeroki repertuar obejmujący dzieła wielkich kompozytorów różnych epok i stylów muzycznych.


BOGDAN KUROWSKI - bas
W 1984 roku ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Edmunda Kossowskiego, z wynikiem bardzo dobrym.
Debiut operowy w partii Don Alfonsa na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie w 1982 roku. W sezonie 1983/4 - solista opery w Bydgoszczy. Od 1984 - solista Opery Śląskiej w Bytomiu. W latach 1991-95 - współpracuje z Warszawską Operą Kameralną.
Od czerwca do sierpnia 1991 występuje w Wiedeńskiej Kammeroper z którą wyjeżdża na tournee po Japonii i Korei w październiku i listopadzie 1991 r. W latach 1993-95 - solista Teatru Wielkiego w Łodzi, 1995-98 - Teatru Wielkiego w Poznaniu. Współpracuje z teatrami operowymi w Szczecinie i Krakowie, a także z grupą szwajcarską i niemiecką występując na scenach i salach koncertowych całej Europy.
Repertuar operowy i operetkowy obejmuje ponad 50 partii. Ponad 20 partii oratoryjnych i ponad 200 pieśni. Wystąpił w ponad 1000 przedstawieniach na scenach polskich i zagranicznych.
Finalista konkursów wokalnych w Krynicy (1984), Warszawie (1984), Barcelonie (1989) i Bregenz (1991). Brał udział w światowej prapremierze opery Mikusa Theodorakisa "Elektra" w Luksemburgu w 1995 r. oraz w polskiej prapremierze "Maksymilian Kolbe" Domenique Probsta w Bytomiu w 1990 roku. Solista Oper w Ostrawie, Brnie i Pradze..


Mateusz Rożek, urodzony w Opolu, pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem naukę w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu w klasie fortepianu prof. Celiny Hellerowej. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj.
Uczestniczył w kursach i lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Andrzeja Jasińskiego, Waldemara Wojtala, Aleksieja Orłowieckiego, Andre Boainain, Anne Queffelec, Evgeni Levitana, Metina Ülkü, Evgeni Mikhailova. Koncertował w Polsce, Niemczech, Czechach, Włoszech, Chinach, USA m.in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Pałacu Szustra, Łazienkach Królewskich, Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, Dworku im. F. Chopina w Dusznikach Zdroju, Pałacu Radziwiłłów w Antoninie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi „Atma” i Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem, Filharmonii w Berlinie, Opolu, Krakowie, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Kunstsammlungen w Cottbus, Teatrze Muzycznym w Görlitz, Ronghong College w Zhuhai, The American Center of Polish Culture w Waszyngtonie. Stypendysta Prezydenta Miasta Opola (2003-2006) oraz czterokrotnie uhonorowany tytułem „Orła Opolskiego”. W latach 2001-2007 należał do grona podopiecznych Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Dwukrotny stypendysta Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej (2005-2007) oraz Fundacji Piotra Klera (2014). Koncertuje również ze swoim bratem Michałem. Brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Najważniejsze osiągnięcia: 26 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny B. Smetany w Plzeň - wyróżnienie, 51 Steinway Klavierspiel Wettbewerb w Berlinie - II nagroda i nagroda specjalna Deutsche Chopin Gesellschaft, II Ogólnopolski Konkurs Chopinowski im. Władysława Kędry w Łodzi - II nagroda.


Piotr Łopaciński – ukończył naukę śpiewu u prof. Bogumiły Tarasiewicz - Ciesielskiej na Uniwerystecie Zielonogórskim, Zofii Grajnert oraz Karen Gibson (UK). Jest wokalistą poruszającym się w gatunkach takich jak soul, R&B, gospel. Wielokrotnie koncertował nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju (Londyn, Budapeszt), gdzie zawsze jest szczególnie entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność. Współpracował między innymi z takimi wokalistami jak: Junior Robinson, Elaine Simpson, David Daniel. W latach 2007-2010 prowadził Lubiński Chór Gospel, którego koncerty gromadziły rzesze publiczności. W latach 2012, 2013, 2014 i 2015 brał udział w festiwalu "Opernfestspiele" w Bad Hersfeld (Niemcy). Uczestniczył również w nagraniach do polskiej wersji filmu „Happy Feet 2”.


Stanisław Pielczyk organista – ur. 1982 w Raszczycach. Laureat m.in III miejsca na międzynarodowym konkursie organowym w Rumii /2003/; w 2006 w Opavie na Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów: II nagroda w kategorii interpretacji muzyki organowej, nadto wyróżnienie za najlepsze wykonanie współczesnego utworu czeskiego kompozytora i I nagroda w kategorii improwizacji organowej.

W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzycznej w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Od 1993 roku jest organistą w rodzinnej miejscowości. Zajmuje się też budowaniem instrumentów oraz problematyką instrumentów historycznych. Asystent naukowy w Muzeum Organów Śląskich w Akademii Muzycznej w Katowicach. Pedagog PSM w Rybniku i Zabrzu, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu gry organowej, gry na fortepianie, akompaniamentu liturgicznego, zespołów kameralnych i improwizacji organowej. Podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień 2011” dokonał polskiego prawykonania utworu na organy i taśmę Roderica de Mana „Strange echoes for trunks and pipe”. W 2011 roku w Izbie Rzemieślniczej we Wrocławiu zdał z najwyższą oceną egzamin czeladniczy w zawodzie organmistrz. Od 2012 roku członek Archidiecezjalnej Komisji do spraw Muzyki Sakralnej w Katowicach.


Szymon Markiewicz - pianista, kompozytor, dyrygent, - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. J. Radwana. Jako pianista kształcił się pod kierunkiem prof. Dana Larkina w Berklee Collage of Music w USA na kierunku advanced jazz-gospel keyboards&theory, także Jason’a Thompsona(UK), Howarda Francisa(UK) .W latach 2005-2010 dyrektor muzyczny i dyrygent krakowskiego chóru – Kraków Gospel Choir, z którym regularnie koncertował w kraju i za granicą współtworząc dwa projekty CD w tym „All because of Jesus” 2010r. Od 2013 współpracuje z miedzynarodową szkołą baletową w Waszyngtonie, Kirov Academy of Ballet, pod dyrekcja Oskara Hawkinsa oraz Alvin Ailey American Dance Theater, debiutujac wystepem w sierpniu 2013 w Kennedy Center, Millenium Stage jaka pianista, a także kompozytor muzyki baletowej do opery RUKA by Tony Small, wystawionej w Terrace Theater w Kenedy Center w lipcu 2014r. W swojej karierze współpracował z wieloma wybitnymi muzykami m. in. Wayne Ellington(UK), Karen Gibson(UK) Peter Francis(UK), Colin Vasel(UK), Norris Garner(USA), Gerald T.Smith(USA), Phillip Carter(USA), Michelle John(UK, E.Clapton), Mark Beswick(UK), Brain Fentress(USA), Cleas Wegener(DK)


Wioletta Białk - sopran,
studiowała w latach 1994 - 2000 w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Wokalno – Aktorskim u prof. Alicji Słowakiewicz - Wolańskiej. Była stypendystką Ministra Kultury oraz Prezydenta Miasta Chorzowa. Śpiewała w Operze Śląskiej, poznańskim Teatrze Wielkim. Solistka Teatru Muzycznego w Gliwicach i chorzowskiego Teatru Rozrywki.

Dorobek artystyczny Gliwicki Teatr Muzyczny:
Hello, Dolly jako Irena Molloy
Kwiat Hawaii jako Bessie
Wiedeńska krew jako Pepi
Zemsta nietoperza jako Adela
Anna Karenina jako Kitty Szczerbacka, w drugiej obsadzie jako Anna Karenina
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu:
Cosi fan tutte jako Despina
Teatr Rozrywki w Chorzowie:
Jekyll & Hyde jako Lucy Harris

Baner Baner Baner Baner Baner Baner Baner Baner Baner

Nowe zdjęcia

WięcejPlus