Logo

Nasze wydarzenia

Powrót do przeglądania wydarzeńPlus

XXVII Śląski Festiwal Ziemi Prudnickiej

Data: Niedziela, 18 - Październik 2020r. , godz: 19:00 ( 178 dni i 8 godzin temu)

Zapraszamy na kolejną edycję Śląskiego Festiwalu Ziemi Prudnickiej im. Ludwiga van Beethovena.

XXVIII Śląski Festiwal Ziemi Prudnickiej im. Ludwika van Beethovena - to już historia 28 lat prezentowania muzyki klasycznej w Prudniku.

Muzyka tak jak wielu określa „poważna”, na Ziemię Prudnicką zagościła z inicjatywy Zbigniewa Pawlickiego, więc prudniczanie mogli być uczestnikami uczt duchowych dla prawdziwych melomanów.

Tradycja koncertów rozpoczęła się w 1993 r. w Głogówku. Nawiązanie w 2008 roku współpracy pomiędzy Towarzystwem Śpiewaczym „Harfa”, miastem Prudnik, Starostwem Powiatowym oraz Prudnickim Ośrodkiem Kultury, przyczyniło się do kontynuacji podjętego przed laty trudu zainicjowania na Ziemi Prudnickiej - Śląskiego Festiwalu Muzyki Klasycznej. W prudnickich kościołach i salach koncertowych zagościły, m.in. takie sławy, jak: smyczkowe Trio Wirtuozów z Konstantym Andrzejem Kulką, Andrzej Gębski i Andrzej Wróbl, Janusz Olejniczak, Andrzej Jasiński, Krzysztof Jakowicz, Adam Kruszewski, Jarosław Tuma, Andrzej Chorosiński, Urszula Krygiel, Jadwiga Rappe, Elżbieta Stefańska, Tomasz Strahl, Julian Gembalski, Szymon Blaszyński, Maes-Trio z sopranistką Aliną Urbańczyk, Michał Kryworuczko, kwartet smyczkowy KRIOS i wielu, wielu innych. Wsłuchiwaliśmy się w tony utworów Beethovena, Bacha, Vivaldiego, Mozarta, Ogińskiego, Straussa, Piazzoli, Moniuszki, Lachmana, Dworaka, Karłowicza, Szymanowskiego, Telemana, Wieniawskiego, Elsnera i wielu, wielu innych znamienitych kompozytorów.

Od dobrych kilku lat szefem artystycznym naszych prudnickich koncertów jest Pan Jacek Woleński, konferansjer, dziennikarz muzyczny, popularyzator muzyki klasycznej i stały współpracownik Filharmonii Zabrzańskiej. Opatrywał słowem koncerty większości polskich orkiestr symfonicznych, w tym Filharmonii Narodowej. Komentuje jakże pięknie, wręcz plastycznie koncerty wielu festiwali, w tym nasz prudnicki.

Szanowni Państwo, dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Prudnika i Starosty Powiatu Prudnickiego oraz Prudnickiego Ośrodka Kultury mamy przyjemność nadal obcować z muzyką poważną z najwyższej europejskiej półki muzyki klasycznej i w najlepszym wykonaniu.

Jestem przekonany, że tegoroczny choć skromniejszy program naszego festiwalu oraz znakomite wykonawstwo sprawi satysfakcję prudniczanom – miłośnikom muzyki klasycznej.

Na stronach informatora, który już wkrótce przekażemy przed koncertami Państwu zamieszczamy kalendarium i krótkie informacje o zaproszonych artystach.

Życzymy wielu niezapomnianych wrażeń podczas organizowanego w naszym mieście już 28 Śląskiego Festiwalu im. Ludwika van Beethovena.

Zapraszamy serdecznie na koncerty do naszych kościołów, które na ten czas staną się najpiękniej brzmiącymi salami koncertowymi.

Ryszard Grajek
Dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku

Władysław Szymański – organy
Władysław Szymański urodził się w 1955 roku. Studiował muzykologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie kształcił się w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego, oraz na Wydziale Teorii Muzyki. Tam też ukończył Podyplomowe Studium dla kapelmistrzów orkiestr. W 2001 r. Władysław Szymański obronił pracę doktorską, a w 2009 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego. W czerwcu 2015 r. od ówczesnego prezydenta RP otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. Rektor elekt jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach od 1985 r.; funkcję dziekana Wydziału Wokalno-Instrumentalnego objął w 2008 roku. Od 1979 r. jest organistą bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie.

Wiktor Jankowski - baryton
Absolwent szkół artystycznych: Kolegium Muzycznego w Drohobyczu, Akademii Muzycznej we Lwowie a także Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Głuchowie. W roku 2019 przyjęty na studia magisterskie w katowickiej Akademii Muzycznej. Laureat międzynarodowych konkursów wokalnych: Grand Prix na konkursie “Złota Róża” Lwów 2015, Finalista konkursu “Wasyl Slipak Singing Contest” – Lwów 2017, Laureat II miejsca Konkursu w Reszkowie 2019, Konkursu Wokalistyki Operowej im. A. Didura 2019 za najlepsze wykonanie polskiej arii operowej, Konkursu Wokalnego Olsztyn 2019, I miejsce na konkursie wokalnym Bella Voce 2019, Grand Prix na Konkursie Dall’Arco Foundation IX 2019. Ważniejsze koncerty: trasa koncertowa 2017 (Mediolan, Wenecja, Brescia), liczne koncerty z Orkiestrą symfoniczną Filharmonii Lwowskiej. 2018 i 2019 - udział w koncertach w Kijowie, maj 2019 – cykl koncertów z towarzyszeniem Orchestre de Chambre pod dyr. Nicolasa Krauze w Paryżu. Solista Opery Lwowskiej. 18 VI 2019 – tytułowa partia w operze Don Giovanni W.A.Mozarta w Operze Lwowskiej.

Kwartet smyczkowy UNIQUE
Kwartet smyczkowy tworzony przez utalentowane studentki i absolwentki Akademii Muzycznych w Katowicach oraz w Krakowie. Instrumentalistki posiadają na koncie liczne sukcesy, takie jak koncerty m. in. w Danii, Hiszpanii, Dubaju, Chinach czy USA, występy telewizyjne oraz talent show (Must be the music), a także dzielenie sceny z osobowościami polskiej sceny muzycznej: Urszula, Andrzejem Piasecznym, Edyta Górniak, Anna Wyszkoni, Mieczysławem Szcześniakiem i innymi.

Powrót do przeglądania wydarzeńPlus
Baner Baner Baner Baner Baner Baner Baner Baner Baner

Nowe zdjęcia

WięcejPlus